На головну сторінку
   
Русский | English

 


ОСНОВНІ РОЗДІЛИ:

Новини
ПРО НАС
Засновники
Партнери
Персоналії
Заходи
Контакти
СПІЛЬНІ ПРОЕКТИ:

Громадська
моніторингова
комісія

Культура
добросусідства

Школа для влади
Історичний досвід
добросусідства

Толерантність в ЗМІ
"Студентський клуб"

 

АКТУАЛЬНО:

Міжнародна
науково-практична
конференція
"Культура миру і
формування
толерантності в
мультикультурному
суспільстві"


Міжнародний день
толерантності

 

ПРОЕКТ РОЗРОБКИ КУРСУ "КУЛЬТУРА ДОБРОСУСІДСТВА"
ДЛЯ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Ініціатори і партнери проекту: Таврійська група медіації, Інформаційно-дослідницький центр "Інтеграція та розвиток", Кримський філіал Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки України, Міністерство освіти і науки АР Крим, Кримське відідлення Інституту сходознавства Національної академії наук України.

Фінансова підтримка проекту: Міжнародний фонд "Відродження", Верховний комісар ОБСЄ з національних меншин, внесок організацій-партнерів, в т.ч. держустанов.

Терміни реалізації проекту: розпочатий в 2002 р., зараз в стадії реалізації.

Керівник проекту: М.А. Араджионі.

Розробники курсу (концептуальна група): Араджионі М. А., Бикова Є. В., Кравцова Л. Ф., Мухоморіна Л. Г., Смірнов О.К., Яковлєва Т.Е., за участі Опенко Н. Ю., Утікас Л. В., Чорного Є. В.

Мета проекту: Створення і впровадження в програми освітніх закладів АРК (дошкільні закладі, школи, вузи, інститут післядипломної освіти) інтегрованого курсу "Культура добросусідства" для етнічної просвіти дітей і дорослих, формування толерантних взаємовідносин між представниками різних етнічних і конфесійних груп, набуття навичок ненасильницького розв'язання конфліктних ситуацій.

Цільова група: діти 3-18 років, які навчаються в освітніх закладах АРК, їх батьки, викладачі вузів, шкільні вчителя, вихователі дошкільних закладів.

Основний зміст проекту: Навчальний курс "Культура добросусідства" є інтегрованим, він систематизує знання, вже набуті учнями в процесі освоєння навчальних предметів інваріантної частини Базового навчального плану, і нові дані з краєзнавства, джерелознавства, етнічної історії регіону, етнографії, аксіології та конфліктології, набуті під час вивчення цього курсу. Його метою є виховання соціально компетентних, критично мислячих і толерантних осіб, свідомих громадян і патріотів своєї Батьківщини, добре обізнаних з рідним краєм, які прагнутимуть відповідально керувати його життєдіяльністю, зберігати і приумножувати його природний, економічний і культурний потенціал. При розробці курсу був вивчений та узагальнений досвід педагогів Автономної Республіки Крим, отриманий в процесі організації та проведення літніх "таборів миру", "круглих столів", семінарів, конференцій з питань мультикультурної освіти, толерантності та міжетнічної взаємодії. Навчальний курс "Культура добросусідства" складається з регіональної програми з між культурної освіти дітей дошкільного віку "Кримський віночок", затвердженої рішенням колегії Міністерства освіти і науки АРК від 22.08.2004 р. № 6-4, і дванадцяти взаємопов'язаних і структурно одноманітних програм для 1-12-х класів (по 35 навчальних годин щорічно), кожна з яких має свою назву, що відображає провідну ідею змістовної частини курсу у відповідному класі. Кожний курс складається із наступних тематичних блоків: географія; історія краю; матеріальна і духовна культура населення півострова; світові релігії в Криму; декоративно-прикладне мистецтво, ремесла; традиційний побут і етикет; "мова сусіда"; аксіологія; конфліктологія і медіація; краєзнавча і пошуково-дослідна робота.

На сьогодні: видані збірки матеріалів круглих столів, досліджень. 20 грудня 2006 року на засіданні вченої ради КРІППО та 27 грудня 2006 р. на колегії Міністерства освіти і науки АРК було затверджено програму курсу в повному обсязі для всіх класів загальноосвітніх шкіл. 25 квітня 2007 року рішенням колегії МОН АРК затверджена програма спецкурсу "Основи добросусідства" для студентів вищих навчальних закладів АРК. В 2007 - 2008 навчальному році апробація і впровадження вже ведеться в 128 (з них 68 шкіл, 4 вузи) навчальних закладах в 12 містах і 11 районах Криму, в ній беруть участь 118 груп /267 класів/ 9 студ.груп, в яких навчаються біля 6000 дітей від 4 до 21 років. В апробації беруть участь 320 викладачів. У складі творчих груп, які розробляють посібники для дітей та вчителів, 43 особи. В 2007 році надруковані зошити для учнів 1-2 класів, та посібник "Енічна історія Криму за результатами переписів населення в картах і діаграмах". Під час апробації ведеться психологічний моніторинг як в класах, де впроваджується курс, так і в паралельних класах, де курс не ведеться. Оцінюється відношення до курсу учнів, адміністрацій шкіл, вчителів та батьків.

 

Державна підтримка:

• Поручение Председателя Совета министров Автономной Республики Крым, от 14.04.2009 г., № 01-62/1152 (Ознакомиться: стр. 1, стр. 2)

• Постанова Міжвідомчої наради правоохоронних органів та органів влади автономії з питань додержання законодавства у сфері міжнаціональних і міжконфесійних відносин, від 07 травня 2009 р. (Ознайомитися: стр. 1, стр. 2, стр. 3, стр. 4)

• Приказ Министра образования и науки АР Крым, от 01.07.2009 г., № 314 (Ознакомиться: стр. 1, стр. 2)

• Інші накази (Ознакомиться: стр. 1, стр. 2)

 

Проекти:

Підтримка міжкультурної освіти в Криму (III етап: Вересень - Грудень 2009) за підтримки Верховного Комісару ОБСЄ у справах національних меншин.

 

Навчальні семінари-тренінги:

З 5 по 10 жовтня в рамках третього етапу проекту «Сприяння розвитку міжкультурної освіти в Криму», що фінансується офісом Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин, були проведені чергові навчальні семінари для двох груп вчителів 5-11 класів м. Красноперекопська, Армянська, Красноперекопського, Роздольненського і Первомайського районів АРК. Сертифікати на викладання курсу «Культура добросусідства» отримали 43 викладача. Програми семінарів у додатках:

• Програма проведення авторського методичного семінару-тренінгу для вчителів початкових класів загальноосвітніх шкіл Красноперекопського р-ну, які будуть впроваджувати програми спеціального курсу «Культура добросусідства» у 5-11-х класах. Ознайомитися...

• Програма проведення авторського методичного семінару-тренінгу для вчителів загальноосвітніх шкіл м. Красноперекопська, м. Армянська, Роздольненського р-ну, які будуть впроваджувати програми спеціального курсу «Культура добросусідства» у 5-11-х класах. Ознайомитися...

 

Матеріали:

• Програма курсу "Культура добросусідства" для дошкільних закладів, всіх класів шкіл і вузів

• Психологічні критерії моніторингу програми "Культура добросусідства". Чорний Е. В.

• Крос-культурна адаптація у десятикласників АРК, які беруть участь в апробації програми спецкурсу "Добросусідство". Психологічний моніторинг. 1 етап. Брунова-Калісецька І. В.

 

Контакти, додаткова інформація: Україна, Крим, м. Сімферополь, вул. Хацка, 13/1, тел./факс: +38 0652 505-812, e-mail: osmirnov@inbox.ru; arama@list.ru, www.integration.org.ua

 

 


БАЗА ДАНИХ:

Бібліотека
Публікації
Інформаційно-
довідкові
матеріали

Архів новин
Фотогалерея
Аудіоматеріали
ВідеоматеріалиПУБЛИКАЦІЇ:

"Культура добросусідства": Програми інтегрованого курсу і методичні рекомендації для навчальних закладів АРК, 2007

 

ФОРУМ:

Війти у форум

 

 
 2007-2011 © Центр міжкультурної просвіти і толерантності;  Дизайн: Андрій Мартовой
 
На головну сторінку